Orzysz Wojskowa Stolica Polski

Jesteś tutaj: Strona główna Wydarzenia Militarne
Źródło: photo_camera DG RSZ / dgrsz.mon.gov.pl
Inauguracja ćwiczenia Dragon-17
- A +
17 tysięcy żołnierzy i 3,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego zaangażowano do działania podczas największego w tym roku ćwiczenia Sił Zbrojnych RP. Dziś rozpoczął się Dragon-17. Ceremonia inaugurująca manewry odbyła się w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Rozpoczęcie największych w tym roku ćwiczeń Wojska Polskiego zainaugurował dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika. – Za nami potężny wysiłek, przygotowanie wojska, a także organizacja stanowisk dowodzenia – mówił. – Choć dziś rozpoczynamy ćwiczenie i jest to zwieńczenie pracy planistycznej, dla 12 Dywizji Zmechanizowanej jest to moment sprawdzenia czy jest przygotowana do realizacji swoich zadań – podkreślił.

Dowódca Generalny zaznaczył także, że podczas ćwiczenia Dragon-17 razem z 12 Dywizją Zmechanizowaną będą współdziałały siły i komponenty podporządkowane dowódcy generalnemu, a także po raz pierwszy – wojska obrony terytorialnej. – Podczas Dragona-17 w kilkunastu miejscach, miedzy innymi w Drawsku Pomorskim, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Nowogrodzie, Szymanach czy Nowej Dębie będzie ćwiczyło 17 tysięcy żołnierzy – wyjaśnił gen. Mika. – Przed nami intensywne dni szkoleniowe, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu jesteśmy przygotowani do realizacji naszych zadań – zaznaczył.

Dowódca Generalny przypomniał także o tym, że każdemu ćwiczeniu musi towarzyszyć przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz etyki wojskowej. – Musimy przestrzegać tych wartości, do których zobowiązuje nas historia – mówił. – Pamiętajcie, że ćwiczeniu musi towarzyszyć żołnierski duch i żołnierskie wartości – zwrócił się do wojskowych.

**************************************

Dragon-17 to najważniejsze w tym roku ćwiczenie wojskowe. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem i organami administracji publicznej.

Główna część ćwiczenia odbędzie się pomiędzy 25 a 29 września. W tegorocznej edycji manewrów weźmie udział 17 tysięcy żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz – po raz pierwszy - wojsk obrony terytorialnej. W trakcie Dragona-17 Siły Zbrojne RP będą także współdziałać z pododdziałami tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności pododdziałów sojuszu (eFP - ang. enhanced Forward Presence) oraz Amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy bojowej (ABCT- ang. Armored Brigade Combat Team), które stacjonują w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a także z wojskowymi z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch oraz Gruzji i Ukrainy. Dodatkowo, w ćwiczeniu wezmą udział żołnierze rezerwy oraz członkowie organizacji proobronnych.

Głównym jednostką ćwiczącą w trakcie tegorocznej edycji Dragona jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana i dlatego zasadnicze epizody ćwiczenia odbywają się na poligonie Drawsko. Oprócz tego pododdziały będą ćwiczyć także w Orzyszu, Wędrzynie, Dębie, Ustce Toruniu, Gdyni, a także na poligonach morskich marynarki wojennej. Zadania związane z pokonywaniem przeszkód wodnych wojsko będzie realizowało natomiast w Nowogrodzie i w okolicach Dęblina. 

Wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa sojuszu oraz partnerskie są transparentne. Na ćwiczenie zapraszano media z całego świata, a ich przebieg będą monitorowali obserwatorzy między innymi z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Serbii, Skandynawii, Szwajcarii, a także przedstawiciele NATO i OBWE.

Tekst: Magdalena Miernicka/Polska Zbrojna
Zdjęcia: DG RSZ

 

Militarny orzysz
Urząd Miejski w Orzyszu
12-250 Orzysz, ul. Rynek 3
phone 87 424 10 40, 87 424 10 60
87 424 10 50